ČLÁNEK: PODĚKOVÁNÍ MATEŘINCE

ČLÁNEK  Z CHOTĚBOŘSKÉHO ECHA
Vydáno: 23.03.2015 | Autor: Bc. Vladimír Stehno

„Vše, co opravdu potřebuji znát o tom, jak žít, co dělat a jak vůbec být, jsem se naučil v mateřské školce.“

 

Citát Roberta Fulguma vyjadřuje, jak důležitou roli v životě člověka hraje předškolní výchova a výuka. A my jsme si toho dobře vědomi. Do libické mateřské školky chodí 30 dětí, většina je místních ale dojíždějí např. i ze Sloupna nebo Studence. Jsou rozděleni do dvou tříd na mladší a starší.

 

Doba strávená ve školce ale není vyplněna pouze hraním, malováním, vyráběním všeho možného z papíru a různých materiálů, zpěvem, odpočinkem, ale i aktivním pohybem, učením a různými poznávacími hrami. To vše pořád dokola a přece pokaždé jinak. V jedné z her děti doprovází Ferda Mravenec, který jim pomáhá poznávat naší obec a její přilehlé okolí (např. návštěva včelína nebo kovárny). Pro děti jsou zajišťována různá divadelní a filmová představení, vánoční a velikonoční nadílky, keramické dílničky, kurzy plavání a různé výlety.

 

Do dění se zapojují i samotní rodiče, což je také velice důležitým prvkem. Rodiče pak přinášejí ruční výrobky (cukrovinky, figurky, kraslice, pomlázky, přáníčka apod.). Ty jsou poté spolu s výrobky dětí vystavovány a posléze i prodávány na výstavách nebo na jarmarcích na Pilnově statku. Jako poděkování pak paní učitelky společně s dětmi připravují posezení pro maminky ke dni matek nebo tradiční vánoční zpívání koled těsně před vánočními svátky.

 

Tento článek je psán hlavně jako poděkování za výborně uspořádanou výstavu obrázků dětí z mateřské školy v Libici nad Doubravou, která proběhla ve dnech 20. 02. až 27. 02. 2015 v zasedací místnosti úřadu městyse. Nápad se zrodil již loni v létě při třídění výtvarných děl, která se za školní rok nastřádala. Proč by tuto pestrou škálu obrázků mělo vidět jen pár rodičů, kteří chodí pro své ratolesti? Proč tedy neuspořádat výstavu i pro ostatní?

 

Hlavními tématy výstavy byly pohádky a podzim. Hned při vstupu seděla na pařezu Červená Karkulka s vlkem, dále na nás vykoukl Honzík s ranečkem buchet a Mařenka u perníkové chaloupky, ale i ledová královna. Na stojanech byly vystaveny obrázky všech dětí, které školku navštěvují. Na stolku nechybělo malé občerstvení, dokreslující domácí a přátelskou pohodu, ale i návštěvní kniha. Do ní všichni návštěvníci psali své postřehy a poděkování, ale hlavně ti nejmenší kreslili o své dojmy. Ať je to vánoční zpívání, nebo tato výstava, je vstupné dobrovolné. Tento výtěžek je poté zpětně použit pro děti z mateřské školky nejen na nové pomůcky ale i na hračky, které mohou přispět ke spokojenosti dětí. A to je to nejdůležitější.

 

Bc. Vladimír Stehno (zastupitel městyse Libice nad Doubravou)

ČLÁNEK: SVATOMARTINSKÝ JARMARK NA STATKU

ČLÁNEK  HAVLÍČKOBRODSKÉHO DENÍKU 
Vydáno: 09.11.2013 (12:27) | Autor: Štěpánka Saadouni | Zdroj: Havlíčkobrodský deník.cz

Libice nad Doubravou – V sobotu si v Libici nad Doubravou přišli na své milovníci lidových tradic a rukodělných výrobků. V Pilnově statku se konal velký Svatomartinský jarmark. Do areálu selského stavení putovaly již od rána davy návštěvníků

Přilákala je sem pestrá nabídka lidových řemesel. Například Marie Smíšková z Havlíčkova Brodu se na jarmark přijela podívat vůbec poprvé.

„Upozornili mě na to známí. Viděla jsem a nelituji, je to skvělý nápad. Ten statek a okolí, to je prostě nádhera,“ pochvalovala si návštěvnice.

Velký zájem

„Letos je tu skoro padesát řemeslníků z různých koutů republiky. Návštěvníků bude minimálně pět set. Je vidět, že jarmarky v Libici si získaly dobrou pověst,“ informovala za pořadatele, Andrea Pleskačová.

Jak upřesnila, výtěžek z celé akce jde na podporu základní a mateřské školy v Libici. Řemeslníci se dnes již pořadatelům hlásí sami, a ti mají skutečně z čeho vybírat.

„Nechceme takzvané jarmareční překupníky, ale opravdové řemeslníky, kteří sami něco tvoří, a mohou návštěvníky zaujmout,“ zdůraznila Pleskačová.

Svatomartinské hody

Mezi nejmladší vystavovatele patřila například studentka Marcela Culková, která nabízela k prodeji svoje vlastní obrazy. Návštěvníci si mohli dokonce pochutnat na Svatomartinské husičce, případně si koupit láhev vína z jedné rodinné vinice.

„Návštěvníci k vínu obdrží certifikát, který je upozorní, že Svatomartinské víno by se mělo otevřít 11. listopadu v 11 hodin, aby mělo tu pravou sílu,“ dodala Pleskačová s úsměvem.

ČLÁNEK: KONEČNÉ ROZHODNUTÍ – LIBICE SI KULTURNÍ DŮM KUPOVAT NEBUDE

ČLÁNEK  HAVLÍČKOBRODSKÉHO DENÍKU 
Vydáno: 12.04.2013 (10:18) | Autor: Štěpánka Saadouni | Zdroj: Havlíčkobrodský deník.cz

AKTUALIZACE: 08.06.2013!!! DOPLNĚNO O OMLUVU UVEŘEJNĚNOU V HAVLÍČKOBRODSKÉM DENÍKU DNE 07.06.2013.

Libice nad Doubravou – Padlo konečné rozhodnutí. Městys Libice nad Doubravou nekoupí od soukromého vlastníka kulturní dům. Městys na to nemá peníze.

„Zastupitelé městyse se rozhodli, že kulturní dům nekoupí, neboť očekávají velké investice do budovy školy. Nabízel jsem přijatelnou cenu, přistoupil jsem na slevu, nabídl jsem pětiletý splátkový kalendář, ale nedohodli jsme se,“ sdělil současný majitel kulturního domu Luboš Kruml.

Ten nabídl objekt k prodeji v roce 2011 za více než tři miliony korun. Radnice uspořádala mezi lidmi počátkem loňského roku anketu, ze které vyplynulo, že tři miliony je moc a zastupitelé by koupi kulturáku schvalovat neměli. Obě strany si vzaly čas na rozmyšlenou a k jednání o koupi se vrátily letos. Majitel kulturního domu slevil, prodejem se zabývala dvě veřejná jednání zastupitelů, ale stejně k dohodě nedošlo.

Neuspěl ani splátkový kalendář

„Ano, je to pravda, koupi kulturního domu jsme na zastupitelstvu projednali a nakonec jsme se rozhodli nekoupit,“ potvrdil starosta Václav Venhauer s tím, že majitel kulturáku skutečně přišel se splátkovým kalendářem, ale ani to konečné rozhodnutí zastupitelů nezměnilo.

„Majitel nabídl splátkový kalendář, bez navýšení s tím, že si v objektu ponechá sociální zařízení a dílnu, ale naše současná finanční situace je taková, že si to nemůžeme dovolit. Splácíme už úvěr, který jsme si vzali na investice do rozvoje městyse. Kulturní dům bychom spláceli z rozpočtu, do dalšího úvěru bychom už nešli. Jenže splácet úvěr, a ještě kulturní dům by znamenalo zmrazit investice do údržby majetku městyse na několik let, a to by nám občané neodpustili.

Zvlášť, když potřebujeme peníze na provoz a opravy v naší základní škole,“ vysvětlil starosta.

Libice si nechala zpracovat na kulturní dům dva odborné posudky, které ohodnotily cenu kulturního domu zhruba na dva miliony, o stanovisko požádala Libice i právní kancelář Lubomíra Málka z Havlíčkova Brodu. Podle právníka záleží zcela na zastupitelích, jestli kulturní dům koupí, pokud koupi dovedou obhájit a budou mít do budoucna jasný záměr, co s objektem.

„Je zcela na zastupitelstvu, zda se rozhodne za nabízenou kupní cenu nemovitost koupit. Musím navíc připomenout, že požadavek vlastníků se oproti roku 2011 výrazně snížil a dále že požadovaná kupní cena zahrnuje nejen nemovitosti, ale i vybavení a zařízení. To ale není zahrnuto v obou znaleckých posudcích.Tím by bylo možné lépe obhájit zvažovanou koupi. Závěrem sděluji, že v daném případě nic nebrání zastupitelstvu rozhodnout o koupi kulturního domu. Toto rozhodnutí musí být řádně zdůvodněno. Lze uvažovat i o nějaké anketě, ve které by se občané mohli vyjádřit k tomuto záměru,“ doporučil zastupitelům právník Lubomír Málek.

Podle jeho stanoviska, pokud Libice usoudí, že koupě kulturního domu je nezbytná, měl by mít městys jasnou představu o jeho budoucím provozu a především by měl být městys schopen kupní cenu uhradit bez problémů. Otázka je, jak rozhodnutí o zamítnutí koupě kulturního domu přijme veřejnost. Například místní občanské sdružení Nová cesta Libice se nijak netají tím, že prakticky žádné rozhodnutí, které libičtí zastupitelé učiní, se jim nelíbí.

Občanské sdružení proti koupi kulturního domu vystupovalo od samého začátku, kdy městys vyhlásil anketu.
„Ne všichni totiž znají situační podmínky uvnitř kulturního domu mimo sálu a restaurace. Pokud zastupitelstvu není jasný účel, ke kterému by měl objekt sloužit, jak má mít představu běžný občan, který nemá ani zlomek informací ,co oni. Takto by se celá alibistická akce dala pojmenovat, co s tím budeme dělat, až to koupíme. A to bez položení otázky, kde vezmeme na provoz neziskové stavby? Pokud se toto nepovedlo Krumlovým, kteří jsou podle nás v tomto směru velice schopní, tak prostě nikoho jiného nenajdeme,“ komentovalo snahy městyse kulturní dům koupit občanské sdružení Nová cesta na svých webových stránkách. Možná že nyní bude Nová cesta se zastupiteli městyse výjimečně souhlasit, ale souhlasit určitě nebude místní TJ Sokol.

„Byl jsem od začátku pro, aby Libice byla majitelem kulturního domu. A to už v době, kdy se zbavila pozemku na jeho stavbu a majitelem kulturáku se stal soukromník. Dneska Libice žádný kulturní dům nemá, přitom Sokolové by potřebovali kulturák jako sůl, abychom měli kde cvičit, pořádat společenské akce.

Jen pro ilustraci, libické děti jezdí cvičit do Malče, to je podle mého názoru špatně. Ovšem chápu, že Libice nemá na kulturní dům peníze, protože investovala do parcel,“komentoval rozhodnutí zastupitelů Jaroslav Novotný, předseda TJ Sokol Libice nad Doubravou.
Otázku, kam za kulturou, si klade i sám starosta. „Je to škoda, že Libice nebude kulturní dům mít. Zatím nevím, kde budeme pořádat společenské akce.

Jednou z možností je Pilnův statek, případně kulturní zařízení v okolí,“ povzdechl si starosta.

Luboš Kruml ale o kulturní dům nestojí, byť do něj v minulosti hodně investoval a moderně ho vybavil. Jak prohlásil, hledá jiného kupce. „Kulturní dům chci prodat, užívat ho už nehodlám. Rozprodávám veškerý inventář, takže pokud se Libice rozhodne někdy v budoucnu, že kulturní dům chce, nebude už kulturák jako dřív,“ konstatoval zklamaný majitel.

DODATEK (08.06.2013)

Chtěli bychom reagovat na článek s názvem „Konečné rozhodnutí: Libice si kulturní dům kupovat nebude“, který byl uveřejněn v pátek 12.4. 2013 v Havlíčkobrodském deníku. Ve svém článku uvádíte nepravdivé informace, a tím poškozujete dobré jméno našeho občanského sdružení Nová cesta Libice. Nevíme, z jakých zdrojů vycházíte při psaní svých článků, ale tvrzení, kdy uvádíte, že naše Sdružení je od samého začátku proti koupi kulturního domu je naprosto lživé. Takovýto náš postoj jsme nikomu nesdělovali a ani ho neuvádíme v žádném z komentářů na našich webových stránkách. Možná vám chyběla informace, že jediný zastupitel, který je zároveň členem našeho sdružení hlasoval spolu s dalšími dvěma zastupiteli pro koupi kulturního domu. Také tvrzení, že se našemu sdružení nelíbí prakticky žádné rozhodnutí zastupitelstva, je naprosto nepodložené. Považovali bychom minimálně za slušnost, pokud chcete prezentovat něčí názory, tak se na ně dotyčného zeptat. Pochopitelně do budoucna budeme rádi, když například o našich kulturních aktivitách budete na stránkách Deníku informovat a pokud budete chtít znát naše názory na dění v Libici nad Doubravou, rádi vám odpovíme. Martin Málek, předseda občanského sdružení Nová cesta Libice

Tímto se omlouváme občanskému sdružení Nová cesta Libice za nedopatření, které vzniklo naší chybnou interpretací informací, které jsme k uvedenému tématu získali. Jaromír Kulhánek, šéfredaktor

ČLÁNEK: BRODSKÁ NEMOCNICE MÁ ZLATÝ ERB ZA NEJLEPŠÍ WEBOVÉ STRÁNKY

ČLÁNEK  HAVLÍČKOBRODSKÉHO DENÍKU 
Vydáno: 13.03.2013 (09:07) | Autor: Štěpánka Saadouni | Zdroj: Havlíčkobrodský deník.cz

Havlíčkobrodsko: Nemocnice Havlíčkův Brod, Sbor dobrovolných hasičů Libice nad Doubravou a město Havlíčkův Brod.

Všichni tři mají jedno společné – uspěli v desátém ročníku krajské soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky. Vítěze čeká postup do celostátního kola, které se koná osmého dubna v Hradci Králové.

Nemocnice Havlíčkův Brod získala první místo v kategorii příspěvkových organizací.

„Moc nás těší, že každoročně odborná porota pozitivně hodnotí naše webové stránky. V roce 2011 jsme obdrželi 1. místo, v loňském roce jsme skončili druzí.

To nás přimělo k tomu, abychom webové stránky inovovali a upravili. Stalo se tak v průběhu loňského roku, kdy jsme zvolili jinou grafickou úpravu stránek a udělali jsme maximum pro to, aby byly stránky přehledné a dobře sloužily našim klientům. Stále webové stránky aktualizujeme a doufáme, že se líbí našim pacientům stejně jako odborné porotě,“ informovala za tým tvůrců nemocničních stránek mluvčí nemocnice Petra Černo.

Nový autor vedl web k úspěchu

V kategorii sborů dobrovolných hasičů skončil na druhém místě hasičský sbor z Libice nad Doubravou. První byli hasiči z Vyskytné, třetí skončil SDH Jámy.

„Samozřejmě, že máme z takového úspěchu radost,“ sdělil Deníku za libický hasičský sbor Pavel Rutsch. Jak prozradil, webové stránky libického hasičského sboru tvoří již druhý rok v nové grafické úpravě Vladimír Stehno.

„Nový hasičský web je zajímavý, obsáhlý, věnujeme v něm velkou pozornost výročí 130 let založení sboru dobrovolných hasičů v Libici. Na webu najdou návštěvníci odkazy i na další rovněž velmi zajímavé webové stránky,“ popsal Pavel Rutsch ve zkratce to nejzajímavější, co mohou návštěvníci na webových stránkách hasičského sboru z Libice nad Doubravou nalézt. Do soutěže o Zlatý erb se hasiči z Libice přihlásili podle Pavla Rutsche letos poprvé, a to z iniciativy tvůrce webových stránek.

Město Havlíčkův Brod získalo v kategorii měst druhé místo.

Diplom a věcnou cenu převzal za havlíčkobrodskou radnici na Krajském úřadě v Jihlavě starosta města Jan Tecl. „Každoročně se snažíme stránky upravovat tak, aby byly pro uživatele co nejpříjemnější. Věřím, že si na našem webu každý najde informace, které potřebuje, či které ho zajímají. Mám radost, že se pravidelně v soutěži Zlatý erb umisťujeme na předních místech. Budeme se snažit, aby tomu tak bylo i nadále,“ řekl starosta města Jan Tecl.

Havlíčkův Brod se poprvé zúčastnil soutěže v roce 2003. Výjimkou byl pouze rok 2008, kdy město stránky kompletně obnovilo.
Ceny vítězům krajského kola soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí předal na slavnostním ceremoniálu hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Vítězové postupují do celorepublikového kola v Hradci Králové.