NEMOCNÉ STROMY UŽ PADLY

ČLÁNEK HAVLÍČKOBRODSKÉHO DENÍKU O ZÁMECKÉM PARKU V LIBICI NAD DOUBRAVOU
Vydáno: 6.4.2011 | Autor: Štěpánka Saadouni | Zdroj: Havlíčkobrodský deník.cz


Celých dvacet let se o zámecký park v Libici nad Doubravou nikdo nestaral. Nyní se o jeho ozdravení pokouší brněnská firma Archatt, která zámek koupila a již téměř dva roky pracuje na jeho rekonstrukci.

Podle zkušeného arboristy Ladislava Nováka z Loun už starý zámecký park zásah nutně potřeboval. Celkem patnáct stromů, většinou habrů, dubů a jasanů muselo být pokáceno.

„Dřevo se hodí jenom na palivo. Stromy byly ve velmi špatném stavu. Půda je tady silně podmáčená. Z okolních střech zatéká do parku voda, okolní kamenné zdivo kolem parku vytvořilo vlastně jakýsi bazén,“ vysvětlil Novák. Trvalé vlhko způsobilo, že stromy rostly mnohem rychleji, než bývá zvykem.

Dřeviny staré 150 až 170 let vypadaly mnohem mohutnější a starší. Většina z nich ale byla uhnilá nebo jinak poškozená.

Podle Nováka by si obnova libického parku vyžádala značné množství času a peněz. Náklady by byly obrovské. Park má rozlohu celkem 13 900 metrů čtverečních a za dlouhá léta je zdevastovaný neuvěřitelným způsobem. Majitel by musel navíc pečlivě vybírat, které stromy se do parku do budoucna hodí sázet a kterým druhům by se měl vyhnout.

Úžasná studie, ale moc drahá
„Nedoporučoval bych s ohledem na vlhkost půdy lípy ani smrky, hodily by se například břízy, ale ty by bylo třeba pravidelně kácet a výsadbu obměňovat,“ řekl arborista. Navíc by musel majitel parku pravidelně likvidovat různé náletové křoviny.

Podle Nováka existuje úžasná studie parku, pochází z roku 1974, tehdy někdo z minulých vlastníků uvažoval o rozsáhlé rekonstrukci parku, ale nakonec na ni nedošlo. Současný majitel zámku, brněnská firma Archatt, je ale tvrdě limitován financemi, tedy ani on zatím na rozsáhlou obnovu parku podle původní studie nepomýšlí.

„Park jsme nechali vyčistit od nekvalitních stromů, aby se prostor prosvětlil, otevřel vzduchu, a tak se aspoň trochu zmírnila vlhkost kolem zámku,“ vysvětluje Jaroslav Blažek z Archattu.

Prioritou firmy, která zámek koupila a má rozsáhlé zkušenosti s obnovou památkových objektů, je především rekonstrukce samotného zámku, o nějž se stejně jako o park nikdo nestaral celá léta. V posledních dvaceti letech zámeček navíc měnil majitele, kteří ho používali jen jako zástavu na finanční půjčky, až objekt skončil v dražbě.

Dva až tři miliony ročně
„Zámek jsme koupili před třemi lety a jako první jsme zahájili obnovu krovů a stropů,“ upřesňuje Blažek. Protože, jak vysvětluje, stará krytina na střeše netěsnila a do objektu zatékalo.

Loni firma Archatt provedla největší část rekonstrukce krovů a stropů v celém objektu. Dokončili rekonstrukci zámecké věže, letos se chtějí zaměřit na nadstřešní části objektu, především komíny, středový stožár budovy a nakonec obnovit nátěry. Celou rekonstrukci zámku si Archatt spočítal asi na 18 milionů korun. „Ročně investujeme do rekonstrukce nemovitosti dva až tři miliony korun. Žádáme o dotace a spolupracujeme i s obcí,“ říká Blažek. Podle jeho odhadů bude celá rekonstrukce objektu trvat šest až sedm let. Starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer ale přístup Archattu a jeho snahu oživit historický objekt vítá a vychází novým majitelům vstříc, což podle Jaroslava Blažka nebývá zase tak obvyklé.

„My jsme naopak rádi, že se firma Archatt o zámek stará a evidentně má v úmyslu ho opravit a využívat. Zámek je dominanta obce a stav, v jakém byl, než ho koupil Archatt dělal Libici ostudu,“ zdůrazňuje starosta Venhauer. K zámku patří samozřejmě park a v sousedství je ještě budova starého kina, která je ve stejně zanedbaném stavu, jako byl zámek. Do oprav této části se ale Archatt chce pustit až tehdy, jakmile bude dokončen samotný zámek. Současně s opravami, jak prozrazuje Blažek, musí noví majitelé ale už nyní pomýšlet na to, jakým způsobem do budoucna objekt využijí.

Další fotografie zámku a jeho rekonstrukce: FOTOGALERIE / ZÁMEK.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.