Aktuálně – Vypnutí analogových vysílačů ČT

Vypnutí analogových vysílačů a převaděčů ČT signalizuje piktogram

Česká televize v souladu s vládním nařízením o Technickém plánu přechodu (TPP) v závěru června 2010 ukončí provoz dalších 50 analogových vysílačů velkého a malého výkonu. Tento krok se dotkne také Libice nad Doubravou.

V noci z 30. června na 1.července 2010 se definitivně odmlčí analogový převaděč ČT2 Liboce nad Doubravou (55. kanál). Jeho vysílání je od 4. května 2010 označené piktogramem (symbol v podobě čtyř čtverečků vpravo dole na obrazovce) piktograma na začátku června se k němu připojí ještě textová lišta s bližšími informacemi. Podle těchto grafických prvků velnutých přímo do obrazu tedy diváci velmi snadno poznají, že přijímají signál, jehož vypnutí se blíží, a musí tedy přejít na digitální příjem.

Pokrytí digitálním zemským vysíláním České televize – multiplexem veřejné služby se všemi čtyřmi programy ČT – v územní oblasti Jihlava (zahrnuje většinu Vysočiny a malé části přilehlých krajů) zajišťuje aktuálně vysílač velkého výkonu Jihlava – Javořice (33. kanál) nebo Votice – Mezivrata (53. kanál). Přijímač programů ČT v lokalitách s neuspokojivou intenzitou/kvalitou signálu zemského digitálního vysílání v současnosti zajišťuje také satelitní digitální vysílání – kdekoliv v České republice je možné bezplatně přijímat vysílání všech čtyř programů České televize z družice ASTRA 3A (platformy CS Link a SkyLink).

Síť 1 provozovaná Českou televizí šíří digitální zemské vysílání (DVB-T) multiplexu veřejné služby – programy ČT1, ČT2, zpravodajský ČT24 a sportovní ČT4 v digitální kvalitě, digitální doplňkové služby a stanice Českého rozhlasu. Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo digitálního televizoru s DVB T tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa (pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech) a anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu. Zásadní potíže může působit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Bezpodmínečně nutná je odborná úprava převážné většiny systémů společných televizních antén (STA) v bytových domech.

Zdroj: Tiskový útvar, Česká televize
Městys libice nad Doubravou

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.